Tato kapitola nás seznámí s tím, jak pracovat s filtry a jak pomocí nich omezovat zobrazovaná data. Filtry slouží k omezování dat, nacházejí se na více formulářích v aplikaci, např.
, , , , a mnoha dalších.Jejich funkčnost si popíšeme na formuláři
:Dle potřeby vybereme ve filtru danou položku, u které rozbalíme seznam, vybereme vhodnou variantu a do pole vpravo vypíšeme dané slovo. Můžeme kombinovat více filtrů najednou.
Příklad: Potřebujeme vyfiltrovat všechny žáky/studenty, kteří navštěvují třídu 5. A a jejichž příjmení začíná na "No". Řešení: Ve filtru u "Příjmení" vybereme "Začíná na" a napíšeme "No", ve filtru "Třída" zvolíme "Rovná se" a napíšeme "5. A". Poté stiskneme tlačítko "Zobrazit" a zobrazí se seznam všech žáků/studentů podle námi zadaných kritérií.
Poznámka: konkrétně na formuláři Evidence osob - Školní matrika - Žáci/studenti je vzhled filtru závislý i na parametru "Povolit zobrazení dat školní matriky všem učitelům". Jak v takovém případě filtr vypadá naleznete zde.
U obsáhlejších filtrů je možné si přednastavit vlastní filtry. Například vyhledáváme-li ve školní matrice žáky nejčastěji podle třídy, jména a příjmení, je možné si takto přednastavit filtr a po příchodu na formulář vidíme jen tyto položky:
Nastavení vlastního filtru provedeme pomocí ikonky a je podrobněji popsáno v následující kapitole Správa filtrů.