A) Hlavní kritérium (1. vzorec) pro přijetí je dáno součtem následujících položek:
a)Jednotná přijímací zkouška, maximálně 50 bodů z ČJ + maximálně 50 bodů z MA – uchazeč může získat maximálně 100 bodů. Na skladbě přijímacího řízení tedy nastavíme zkoušku z Českého jazyka a Matematiky (níže ve vzorci jako {ZKOUŠKA.ČJ} a {ZKOUŠKA.MA}.
b)Výsledky dosažené v 2. pololetí 8. ročníku a 1. pololetí 9. ročníku budou ohodnoceny:
•do 1,50 včetně obdrží uchazeč 25 bodů
•1,51 – 2,00 obdrží uchazeč 20 bodů
•2,01 – 2,25 obdrží uchazeč 15 bodů
•2,26 – 2,50 obdrží uchazeč 10 bodů
•2,51 – 2,75 obdrží uchazeč 5 bodů
•2,76 a horší obdrží uchazeč 0 bodů
Boduje se zvlášť 1. pololetí 8. ročníku a 2. pololetí 9. ročníku (tedy maximálně 25+25 bodů) - uchazeč může získat maximálně 50 bodů. Na správě údajů z přihlášek tedy nastavíme údaj typu "průměr" s výše uvedenou přepočtovou tabulkou a s tím, že budou zadány dva údaje (níže ve vzorci jako {PŘIHLÁŠKA.PR.BODY 1} + {PŘIHLÁŠKA.PR.BODY 2}).
c)dále uchazeč získá 2 body za každou doloženou účast v okresních kolech školských olympiád a odpovídajících soutěží a 5 bodů každou účast v kole vyšším - uchazeč však může takto získat maximálně 7 bodů (1x2 a 1x5). Na správě údajů z přihlášek tedy nastavíme 2x údaj typu "dovednost, talent", s tím, že jeden se bude jmenovat okresní kolo a bude hodnocen 2 body a druhý se bude jmenovat krajské a vyšší kolo a bude hodnocen 5 body (níže ve vzorci jako {PŘIHLÁŠKA.BO2.BODY} + {PŘIHLÁŠKA.BO5.BODY}).
Hlavní kritérium (vzorec) bude tedy vypadat takto: {ZKOUŠKA.ČJ} + {ZKOUŠKA.MA} + {PŘIHLÁŠKA.PR.BODY 1} + {PŘIHLÁŠKA.PR.BODY 2} + {PŘIHLÁŠKA.BO2.BODY} + {PŘIHLÁŠKA.BO5.BODY}
Dosadíme-li si pro představu konkrétní čísla, může výpočet vypadat například takto: 45+38+20+20+2=125
B) V případě rovnosti bodů u posledního přijatého a prvního nepřijatého uchazeče rozhoduje pomocné kritérium (2. vzorec), kterým je prostý součet obou průměrů dosažených na ZŠ. Přijat bude při rovnosti bodů ten z uchazečů, který má nižší součet průměrů.
Zde ovšem narazíme na skutečnost, že aplikace automaticky vyhodnocuje "vyšší číslo je lepší", ovšem zde pracujeme s průměry známek, kde platí, že "nižší číslo je lepší", abychom toto dokázali zohlednit je nejjednodušším řešení oba průměry sečíst a součet odečíst od zvoleného libovolného čísla - pro tento příklad jsme zvolili číslo 10 (aplikace umožňuje počítat i se zápornými čísly, nicméně do příkladu jsme zvolili nejjednodušší možnost).
Pomocné kritérium (2. vzorec) tak bude vypadat následovně: 10 - ({PŘIHLÁŠKA.PR.PRŮMĚR 1} + {PŘIHLÁŠKA.PR.PRŮMĚR 2})
Dosadíme-li si pro představu konkrétní čísla, může výpočet vypadat takto:
- u žáka s lepším průměrem bude vypadat například takto: 10 - (1,25 + 1,28) = 7,47
- u žáka s horším průměrem bude vypadat například takto: 10 - (2,03 + 2,34) = 5,63
Na tomto příkladu tedy vidíme, že při shodném počtu bodů dle hlavního vzorce (pořadové číslo 1) vyhodnotí aplikace pomocným vzorcem jako lepšího uchazeče s nižšími průměry (neboť ve výpočtu u něj vyšla vyšší hodnota)
Pro lepší představu přikládáme náhledy nastavení údajů z přihlášek, z příjímacího řízení a konkrétní nastavení tohoto vzoce v aplikaci:
1) nastavení údajů z přihlášek provedeme na formuláři v menu Přijímací řízení - Přijímací zkoušky - Nastavení přijímacích zkoušek, kde u příslušného kola klikneme na tlačítko Spravovat údaje (ve sloupci Údaje z přihlášky) a nastavíme si údaje takto:
a.Průměr bude nastaven takto:
a.Body z vyšších kol soutěží a olympiád takto:
b.Body z okresních kol soutěží a olympiád takto:
2) nastavení skladby přijímacího řízení provedeme na formuláři v menu Přijímací řízení - Přijímací zkoušky - Nastavení přijímacích zkoušek, kde u příslušného kola klikneme na tlačítko Spravovat skladbu (ve sloupci Údaje z přijímacího řízení) a nastavíme si údaje takto:
a.zkoušku z Českého jazyka nastavíme takto:
b.zkoušku z Matematiky nastavíme takto:
3) nastavení kritérií (vzorců) provedeme na formuláři v menu Přijímací řízení - Přijímací zkoušky - Nastavení přijímacích zkoušek, kde u příslušného kola klikneme na tlačítko Spravovat kritéria (ve sloupci Kritéria hodnocení) a nastavíme si údaje takto:
a.Nastavení kritéria s pořadím 1 (tedy hlavního vzorce, podle kterého se uchazeči seřadí) bude vypadat takto:
b.Nastavení kritéria s pořadím 2 (tedy vzorce, podle kterého se seřadí uchazeči, kteří dle hlavního vzorce dosáhnou stejného pořadí) bude vypadat takto:
Pozor - pokud u uchazeče není vyplněna některá hodnota z přihlášky (např. některý průměr, či známka, body), či z přijímacího řízení (např. body z ČJ či MA) a je použita ve vzorci, pak se do vzorce započítává s hodnotou "0", což samozřejmě může ovlivnit výsledek vzorce!