Nejčastější dotazy k evidenci Doporučení pro vzdělávání

1. Mám zadané doporučení z poradny, musím evidovat nějaké údaje ve školní matrice na záložce Speciální vzdělávací potřeby?

 

V případě, že má žák doporučení ze ŠPZ, musíme na záložce Speciální vzdělávací potřeby vyplnit minimálně kolonky sociální znevýhodnění a Nadání. Pokud žák nemá sociální znevýhodnění vybereme zde hodnotu "bez vlivu kulturního prostření nebo jiných životních podmínek", pokud nemá Nadání, vybereme zde hodnotu "žák bez identifikovaného nadání dle § 27 odst.1 vyhlášky 27/2016 Sb."

 

 

2. Jak zadám sociální znevýhodnění u žáka, který nemá doporučení ?

 

Ředitel školy může rozhodnout o poskytování podpůrného opatření 1. stupně. V takovém případě škola na formuláři Doporučení pro vzdělávání zaeviduje doporučení s 1. stupněm podpůrného opatření a zároveň na kartě žáka ve školní matrice a záložce Speciální vzdělávací potřeby zaeviduje Sociální znevýhodnění či provede označení příznaku Zdravotní znevýhodnění. Pokud žák nemá sociální znevýhodnění vybereme zde hodnotu "bez vlivu kultirního prostření nebo jiných životních podmínek", pokud nemá Nadání, vybereme zde hodnotu "žák bez identifikovaného nadání dle § 27 odst.1 vyhlášky 27/2016 Sb." V tomto případě tedy nestačí pouze zaevidovat doporučení, ale aby byly informace zahrnuty do výkazu je třeba provést evidenci i ve školní matrice.

 

 

 

 

3. U žáka se mi neexportují do matriky podpůrná opatření

 

Pravděpodobně nemáte zaevidovaná podpůrná opatření, která jsou součástí doporučení ze ŠPZ. Vzhledem k tomu, že do sběru dat v rámci souboru "b" s údaji o podpůrných opatření se generují právě záznamy s kódy NFN, tj. konkrétních poskytovaných podpůrných opatření, je třeba tyto údaje zaevidovat.

 

Jak zaevidovat podpůrná opatření u žáka naleznete v kapitole Doporučení pro vzdělávání.

 

 

 

4. Je třeba ukončovat doporučení při ukončení vzdělávání žáka?

 

Pokud žák ukončil vzdělávání na vaší škole například z důvodu přestupu na jinou školu, není třeba ukončovat platnost doporučení.  V případě, že žákovi byla poskytována podpůrná opatření personálního charakteru, je třeba ukončit jejich platnost a to změnou datumu poskytování do u konkrétního podpůrného patření viz. obrázek.

 

 

clip1239

 

 

5. Žák má nové doporučení z poradny. Je třeba ukončit platnost předchozího doporučení?

 

Platnost předchozího doporučení není třeba ukončovat - pokud se nepřekrývají platnosti stejných podpůrných opatření. Pokud jsou v každém doporučení jiná opatření je možné evidovat dvě platná doporučení souběžně. Pokud by se však překrývala platnost např. asistentů je nutné změnit datum podpůrného opatření v jednom z doporučení tak, aby se platnosti nepřekrývaly.

 

Příklad: žák má nárok na asistenta do 30.9.2023, ale přinese si nové Doporučení, kde má opět stejného asistenta, ale od 1.9.2023 - v této situaci je nutné upravit platnost. Buď ve "starém" doporučení nastavit platnost asistenta do 31.8. (a od 1.9. tak bude navazovat asistent v "novém" Doporučení) nebo asistenta v "novém" Doporučení zadat až od 1.10.

 

 

 

6. Lze naimportovat doporučení ze ŠPZ do systému?

 

Ano, pokud máte k dispozici z poradny soubor ve formátu xml, je možné tento naimportovat na formuláři Doporučení pro vzdělávání prostřednictvím tlačítka Import doporučení viz. obr.

 

 

clip1240

 

 

7. Jak řešit, když mi nesouhlasí vykázaná podpůrná opatření s výkazem R43-01?

 

Pro kontrolu aktuálně evidovaných podpůrných opatření v systému doporučujeme použít tiskové výstupy, které jsou v aplikaci oficiálně k dispozici. Více informací o těchto tiskových výstupech a jejich použití naleznete v kapitole Tiskové výstupy vztahující se k evidovaným Doporučením pro vzdělávání.

 

Další možností je využít vizualizace dat pro přehledné zobrazení záznamů o podpůrných opatření, která se vykazují v souboru typu "b" a jsou tak součástí sběru dat pro MŠMT pro dané období.

Kroky jak provést vizualizaci dat naleznete v kapitole Nesouhlasí Vám vykázaná podpůrná opatření s výkazem R43-01?.

 

 

 

8. Jaký je rozdíl mezi doporučením a podpůrným opatřením?

 

Doporučení je dokument vydaný školským poradenským zařízením (poradnou), který říká, jak se máme k žákovi chovat, jaké má speciální vzdělávací potřeby a podobně. Žák, kterému správně zaevidujete do aplikace tento dokument se vykazuje v souboru typu "a" při sběru dat ze školních matrik. Doporučení může, ale také nemusí obsahovat konkrétní podpůrná opatření - tedy například pomůcky, asistenta, a podobně. Pokud v doporučení máme obsažena podpůrná opatření, musíme je také zaevidovat a budou se nám poté vykazovat v souboru typu "b" při sběru dat ze školních matrik a ve výkazu R44-99. Jak správně zaevidujeme Doporučení z poradny a případná podpůrná opatření je popsáno v kapitole Doporučení pro vzdělávání.

 

V případě, že na doporučení ze ŠPZ nejsou uvedeny kódy NFN negenerují se údaje do souboru typu "b" a nepředává se ani výkaz R44-99.