Princip počítání odpadlých hodin v závislosti na typu suplování a druhu absence

Nabízení volných učitelů na Řešení suplování ovlivňuje několik faktorů. Jedním z nich je počet odpadlých hodin učitele.

Počítání odpadlých hodin v návaznosti na řešení suplování si popíšeme na následujících příkladech:

Příklad 1 – Absence učitele

Paní učitelce Velké z naší testovací školy odpadlo v pondělí 5 vyučovacích hodin (měla zadánu absenci). Dnes, v úterý, chybí jiný učitel a potřebujeme řešit suplování. Paní učitelka Velká má shodou okolností tyto hodiny volno, takže ji aplikace vyhodnotí jako nejvhodnějšího kandidáta na suplování.

Jakmile administrátor vstoupí na formulář „Zadávání suplování“ a vybere k řešení první hodinu, nabízí se mu zde na prvním místě paní učitelka Velká a to takto:

clip3051

U jejího jména se v závorce nabízí řádka atributů, které z ní dělají vhodného kandidáta pro suplování. Atributy znamenají následující: V=volno, T=třídní v této třídě, A= aprobace na tento předmět, U=v této třídě učí. Nejdůležitější jsou však v tomto příkladu atributy O5, což v tomto případě znamená „5 odpadlých hodin v tomto týdnu“ (číslice se samozřejmě mění dle aktuální situace)  a druhým z nich je S2, který nám říká, že paní Veliká již tento týden 2 hodiny odsuplovala.

Pro to, aby vše s právně fungovalo je potřeba mít v menu Rozvrh – Suplování – Druhy absencí nastaveno, kterou absencí učitelům vznikají právě tyto odpadlé hodiny (na formuláři je jednoduché zaškrtávací pole u každého druhu absence). Bližší informace k Evidenci absencí nalezneme v kapitole „Druhy absencí“.

Také si můžeme určit, jaké období pro nás znamená „týden“. Standardně je výchozím stavu nastaveno pondělí až neděle. Pomocí parametru „Interval vyhodnocování suplování“, (nastavení parametru provedeme dle kroků uvedených v kapitole „Parametry aplikace“) je však možné nastavit i jiné (vždy v rozsahu 7 kalendářních dnů).

Rovněž nezapomeneme před načtením dat pro řešení suplování zaškrtnout možnost „Inteligentní nabízení učitelů a místností“.

 

clip3052

 

Příklad 2 – Akce školy

 

Učitelka Alžbětová se v tomto týdnu účastní školní akce „Exkurze“ v celkové délce dvou vyučovacích hodin, na základě její účasti na školní akci jí odpadly hodiny ve třídě.  

clip0251

Při řešení suplování na daný týden je v nabízených učitelích vhodných k suplování na prvním místě zobrazena paní Alžbětová s příznakem VO2AU (přičemž O2 značí odpadlé hodiny v daném týdnu, V že má volno, A = má na tento předmět aprobaci a U = v této třídě učí).

Příklad 3 – Změna učebny

Vzhledem k tomu, že aplikace vyhodnocuje každou změnu v rozvrhu (tedy i změnu učebny) jako suplování, je třeba v číselníku typů suplování zaevidovat typ suplování „Změna učebny“ (či jiný podobný název dle vašeho uvážení) a u tohoto typu suplování zaškrtnout příznak „Za odpadlou“ viz. obrázek.

clip3052

Tento typ suplování pak vybereme vždy, když potřebujeme pouze změnit učebnu a aplikace tak nebude učitelům počítat tyto hodiny jako suplované.

Upozornění: Pokud máme parametr aplikace Umožnit učitelům změnu místností hodiny nastavený na ANO, doporučujeme si nastavit také parametr Výchozí typ suplování pro změnu místnosti hodiny právě na tento typ suplování (Změna učebny).

Učitelům se pak tento typ automaticky přednastaví, nemusí řešit který vybrat a nebudou nám tím vznikat chyby v počtech odsuplovaných hodin:

 

clip3053