Evidence úrazů

Tento formulář slouží k evidenci úrazů žáků/studentů. Dostaneme se na něj přes odkaz Evidence osob - Školní matrika - Evidence úrazů.

Povinnost předávat záznamy o úrazech České školní inspekci ukládá školám vyhláška č. 64/2005 Sb., o evidenci úrazů dětí, žáků a studentů, ve znění pozdějších předpisů, která předepisuje odesílání dat formou individuálních záznamů o úrazech v elektronické formě.

Úvodní podoba formuláře vypadá takto:

OSTATN~1_img316

Zobrazí se seznam doposud evidovaných úrazů žáků/studentů na škole. Každý úraz má své pořadové číslo a dle něj se jednotlivé úrazy řadí sestupně, tzn., že nejnovější úraz se nachází na první pozici. U každého úrazu se nachází ikona detailu OSTATN~1_img29, která slouží k úpravě již stávajícího záznamu. Ikony OSTATN~1_img111 umístěné vpravo dole slouží k exportu těchto dat do Microsoft Office Excel. Pokud došlo ke změně přístupových údajů do aplikace InspIS DATA, můžete si je změnit pomocí tlačítka Změna přístupových údajů ČŠI. Pokud chceme některý záznam o úrazu smazat, označíme jej nalevo kliknutím myši a následně stiskneme tlačítko Smazat vybrané. Záznam o novém úrazu založíme stiskem tlačítka Nový záznam:

OSTATN~1_img112

Zobrazí se formulář pro zaevidování nového úrazu.

Záznam budeme chtít odeslat na Českou školní inspekci, proto zaškrtneme příznak Vyhotoven záznam o úrazu:

OSTATN~1_img113

Formulář pro zaevidování nového úrazu se nyní rozšířil o řadu polí, která vyplníme. Jsou jimi:

Pořadové číslo úrazu - eviduje jej škola a generuje se bez ohledu na školní rok, pokud tedy např. poslední založený záznam měl číslo 5, tak se při založení nového záznamu generuje automaticky číslo o 1 větší, tj. 6; tato čísla lze libovolně měnit, pouze je nutné, aby se neopakovala

Pořadové číslo záznamu o úrazu - jedná se o pořadové číslo/školní rok, které je předáváno na ČŠI; generuje se sekvenčně a nové se zvětšuje o 1, ale pouze v daném školním roce, tj. pokud byl poslední záznam o úraze založen ve školním roce 2010/2011 s pořadovým číslem např. 35 a nyní je již školní rok nový tj. 2011/2012, pak se při založení nového záznamu v tomto novém roce nebude generovat číslo 36, ale opět od začátku číslo 1

Záznam vyhotoven na žádost - příznak, který zaškrtneme v případě, že o záznam požádal externí subjekt (např. pojišťovna)

Žák/student - jméno a příjmení žáka/studenta vybereme pomocí ikonyOSTATN~1_img114 nacházející se u tohoto pole

Datum narození - automaticky se dotáhne na základě výběru jména a příjmení žáka/studenta, viz předchozí pole

Škola/zařízení, kde došlo k úrazu - automaticky se dotáhne na základě výběru jména a příjmení žáka/studenta

Zákonný zástupce - pokud byl zákonný zástupce seznámen s úrazem svého dítěte, zaškrtneme příznak Vyrozuměn; následně se objeví rolovací seznam, ze kterého vybereme jméno zákonného zástupce (např. otec, matka)

Datum a čas vyrozumění - den, měsíc, rok a hodina, kdy byl zákonný zástupce vyrozuměn

Způsob vyrozumění - způsob, jakým způsobem byl zákonný zástupce vyrozuměn (telefonicky, písemně atd.)

Datum a čas úrazu - den, měsíc, rok a hodina, kdy k danému úrazu došlo

Místo úrazu - místo, kde se úraz stal (např. třída, šatny, chodba)

Popis události - popíšeme událost, ke které došlo

Předpokládaná příčina úrazu - uvedeme možnou příčinu úrazu (např. vlastní nepozornost)

Věc, kterou bylo zranění bezprostředně způsobeno - předmět, který zapříčinil úraz (např. schodiště, rozbitá židle)

Preventivní opatření, které mělo úrazu předejít - nařízení, jež mohlo úrazu zabránit (např. větší opatrnost, dozor na chodbě)

Další údaje - zde můžeme uvést jakoukoliv informaci

Zraněná část těla - rolovací seznam, ze kterého vybereme část těla, jež byla zraněna (např. hlava, noha)

Druh činnosti - z rolovacího seznamu zvolíme, při jaké činnosti se úraz stal (např. přestávka, vyučovací hodina, školní výlet)

Zdravotní zařízení, kde byl úraz ošetřen - uvedeme zdravotní zařízení, ve kterém byl žák/student ošetřen

V případě předpokladu zavinění zraněného/jiné osoby, následku spolupůsobení zvířat/přírodních živlů nebo pokud došlo ke smrtelnému úrazu či pokud byl úraz ovlivněn jinou osobou, zaškrtneme patřičné příznaky: Lze předpokládat zavinění zraněného?, Lze předpokládat zavinění jiné osoby?, Vznikl následkem spolupůsobení zvířat, Vznikl následkem spolupůsobení přírodních živlů, Smrtelný úraz a Úraz ovlivněn jinou osobou.

Svědci - pokud měl daný úraz svědky, vyplníme v tomto poli jejich jména a příjmení

Datum sepsání záznamu - den, měsíc a rok sepsání záznamu

Sepsal - z rolovacího seznamu vybereme osobu, která sepsala záznam o úrazu

Vedoucí zaměstnanec - jedná se o osobu z vedení školy

Pokud se k záznamu o daném úrazu vrátíme zpětně, rozšíří se spodní část formuláře o část s názvem Aktualizace. Zde se nacházejí příznaky Poskytnuta náhrada za bolest, Poskytnuta náhrada za ztížení společenského uplatnění a Smrtelný úraz. V případě potřeby je tedy zaškrtneme. Do pole Datum aktualizace napíšeme den, měsíc a rok, kdy byl záznam o daném úrazu zaktualizován. Z rolovacího seznamu pak vybereme Vedoucího zaměstnance, tj. osobu z vedení školy.

Úraz můžeme uložit tlačítkem Uložit, záznam o úrazu je pak uložen pouze v aplikaci Škola OnLine a není předán na Českou školní inspekci.

Pokud máme všechna pole vyplněna a chceme záznam odeslat na Českou školní inspekci, klikneme na tlačítko Uložit a odeslat záznam na ČŠI. V tomto okamžiku došlo k odeslání záznamu na Českou školní inspekci.

Tímto krokem se vygeneruje záznam, který bude během několika hodin předán do informačního systému INSPIS České školní inspekce. Ta ověří správnost zaslaného záznamu o úrazu a během několika hodin pak potvrdí přijetí daného záznamu o úrazu. Uživatelé aplikace Škola OnLine si mohou toto potvrzení ze strany České školní inspekci ověřit tím, že znovu přistoupí na detail odeslaného záznamu. V jeho spodní části se pak objeví pole Záznam o úrazu doručen na ČŠI:

OSTATN~1_img115

Datum a čas značí, kdy byl záznam přijat Českou školní inspekcí.

Potvrzenky o přijetí záznamu o úrazu Českou školní inspekcí jsou doručovány od 1. ledna 2012. U starších záznamů o úrazu není proto tento údaj vyplněný, byť úraz byl řádně nahlášen.

Nejčastější chyby při vyplňování záznamu o úraze

Chybí vyplněná funkce osoby, která záznam sepsala - funkci osoby vyplňujeme na formuláři Učitelé (menu Evidence osob - Školní matrika - Zaměstnanci školy) do pole Funkce (uvádíme zde "učitel" nebo učitelka").

Chybí jakákoliv položka z karty žáka, např. číslo popisné, ulice, obec - na kartě žáka/studenta (menu Evidence osob - Školní matrika) zkontrolujeme, zda jsou tyto položky vyplněny; v případě, že ano, zobrazíme si na kartě historii položek a ověříme, zda jsou položky vyplněny ke správnému datu, a datum v případě potřeby opravíme.