Tento formulář slouží k evidenci druhů hodnocení. Stejně jako stupnice hodnocení jsou druhy hodnocení společné pro učitele celé školy. Mezi základní druhy hodnocení patří čtvrtletní a pololetní písemná práce, desetiminutovka, diktát a ústní zkoušení. Podle potřeby si ale můžeme založit jakýkoliv jiný druh hodnocení. Odkazem Zadávání hodnocení) .
se dostaneme na číselník druhů hodnocení. Zde může administrátor pro celou školu vytvářet a následně upravovat druhy hodnocení, které se na škole používají a jež se pak nabízejí učitelům při zadávání či úpravě hodnocení žáků/studentů na příslušném formuláři viz. kapitolaPokud potřebujeme vytvořit nový druh hodnocení (například položku Domácí úkoly), tlačítkem "Nový záznam" se přepneme na čistou kartu pro zápis nového druhu hodnocení:
Zde vyplníme položky Název hodnocení a Váha, případně i nepovinné položky Popis (slovní specifikace funkce daného hodnocení) a Pořadí zobrazování. Do položky Váha evidujeme konkrétní číselnou hodnotu od 0 do 1, která se zohledňuje při výpočtu průměrů z hodnocení ve známkách a při výpočtu výsledné známky ve výpisech hodnocení žáků/studentů. Čím vyšší hodnota je zadána, tím větší váhu bude hodnocení mít.
Upozornění: Váha druhu hodnocení se při vypočítávání zohlední jen pro hodnocení ve známkách. Pokud používáme hodnocení v procentech, příp. v bodech, bude mít vždy svou konkrétní váhu bez ohledu na získanou procentuální úspěšnost. Pokud tedy založíme druh hodnocení elektronický test a přidělíme mu např. váhu 0,8. Bude se počítat s touto vahou bez ohledu na získanou procentuální úspěšnost.
Nakonec vytvořenou kartu uložíme tlačítkem "Uložit" nebo "Uložit a nový". Vzniklé hodnocení se poté zobrazí v číselníku a bude se nabízet učitelům při zadávání hodnocení žáků/studentů.
Upravit již existující druhy hodnocení můžeme dvěma způsoby:
1) Pomocí tlačítka u příslušného hodnocení se dostaneme na detail tohoto hodnocení, v němž pracujeme i při zakládání nového hodnocení.
2) V číselníku "Druhy hodnocení" dvojím kliknutím na požadovanou položku označíme její text v kterémkoliv sloupci a můžeme jej v tomto okně přepsat nebo částečně upravit. Poté tlačítkem "Uložit změny" uložíme nově provedené změny:
Pokud se rozhodneme některé z hodnocení vymazat, označíme si příslušný druh hodnocení na začátku řádku a tlačítkem "Smazat vybrané" jej odstraníme.
Upozornění: Pro stanovení váhy jednotlivých hodnocení je velmi důležité rozhodnout, jaký přístup celá organizace (škola) k tomuto parametru hodnocení zaujme. Zadané váhy konkrétních druhů hodnocení jsou shodné pro celou školu, nelze tedy např. pro položku "Ústní zkoušení" nastavit jednu váhu u prvního učitele a jinou pro druhého.
Nejvhodnější je, pokud se celá škola shodne na jednotném "váhovém systému" (doporučujeme nejlépe do výše 8 položek). Ten může mít 2 podoby:
1. řešení: Škola se dohodne na jednotných vahách podle skutečného druhu hodnocení, např. čtvrtletní písemná práce, písemná práce, ústní zkoušení, referát, samostatná práce.
2. řešení: Škola si vytvoří položky obsahově shodné, ale s odlišně nastavenou váhou, vyznačenou pro orientaci i v Názvu, např.: "Ústní zkoušení váhy 0,8", "Ústní zkoušení váhy 0,6" atd. V tomto případě si učitelé mohou při zadávání výsledků žáků/studentů vybrat totéž hodnocení, ale s jinou váhou. Tento postup má ale velkou nevýhodu: Můžeme vytvořit velké množství konkrétně specifikovaných hodnocení s různými váhami, ale když si na této škole otevřeme odkaz a vybereme některého žáka/studenta prostřednictvím ikony , zjistíme, že je výsledná tabulka neúměrně široká, protože se vypíší sloupce pro každý použitý druh hodnocení zvlášť. Pro zorientování se v tabulce je zapotřebí používat rolování zleva doprava a zpět.
3. řešení: Pokud je nezbytné odlišit váhy totožných hodnocení na škole, doporučujeme pro celou školu vytvořit hodnocení specifikovaná pouze jejich váhou, např.: "Hodnocení váhy 1", "Hodnocení váhy 0,9", "Hodnocení váhy 0,5", atd. Nejvhodnější je jejich počet omezit do výše 8 položek, a tabulky na výpisu hodnocení žáka/studenta se tak mohou velmi výrazně zúžit. Učitel si při zadávání hodnocení výkonu žáka/studenta vybere z nabídky "Druh hodnocení" správnou hodnotu a v položce Komentář si zapíše, o jaké hodnocení se jednalo.
V rámci hodnocení existují tyto stupnice:
- pro hodnocení předmětu: výborný, chvalitebný, dobrý, dostatečný, nedostatečný
- pro hodnocení chování žáka/studenta: velmi uspokojivé, uspokojivé, neuspokojivé
Druhy hodnocení využíváme zejména na formulářích
, .